Design a site like this with WordPress.com
Get started

askerlik

msü sınav soruları
askerlik celp dönemleri
bedelli askerlik başvuru tarihi

2020 celp dönemleri açıklandı. Hangi celp döneminde birliğine teslim olacağını merak eden 2000 yılında doğmuş olan uzun dönem askerlik yükümlüleri, nüfusa kayıtlı olduklara ile ve ilçeye göre hangi celp döneminde kaç tertip olarak silah altına gireceklerini aşağıdaki tablodan ilgili şehrin üzerine tıkladıktan sonra yönlendirildikleri sayfadan öğrenebilirler. Asker alma Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan listede, uzun dönem askerlik yükümlüsü 2000 doğumluların, 2020 yılında askerlik görevlerini icra ettikleri takdirde hangi celp döneminde askere gidecekleri açıkça belirtilmiştir. Söz konusu liste yalnızca 2000 doğumlu olup 2020 yılında askere gidecek olan yükümlüleri kapsamaktadır.
Askere hangi aylarda gidilir sorusu her yıl için şubat, mayıs, ağustos ve kasım olmak üzere 4 farklı celp dönemi olarak cevap bulurken askerlik görevlerini 2020 yılında icra edecek 2000 doğumlular için de herhangi bir farklılık söz konusu değil. 20 tertipler ne zaman askere gider sorusu da aynı şekilde yanıt bulurken, nüfusa kayıtlı olunan ile göre askeri birliğe teslim olunacak celp dönemi farklılık gösterir. Celp bilgileri açıklanan yükümlüler, sevk tarihlerini kaçırıp bakaya konumuna düşmemek için celp bilgilerinin açıklandığı tarihleri takip etmeli, bu tarihlerde e-devlet üzerinden sorgulamalarını yapmalıdırlar.

Celp Ne Demektir?
Kelime anlamı çağırmak, davet etmek olan celp; askeri anlamda askere çağırma olarak tanımlanabilir. Ülkemizde askerlik işlemleri 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde yapılır. Bu kanun kimin ne zaman askere gideceğini, askere alımların ne şekilde gerçekleşeceğini, tecil işlemlerine tabi tutulacakları ayrıntılı bir şekilde belirtmiştir. Kanunda celp dönemleri de bellidir. Yıl içerisinde dört dönem asker alımı gerçekleşir. Askerlik çağına gelen yükümlü istediği zaman askere gidemez. Bu celp dönemlerinden birisini beklemek zorundadır.

Celp Dönemleri Nelerdir?
Askere alımlar şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında yapılır. Her celp dönemi kendi ayının ismi ile anılır. Örneğin şubat ayı için şubat celp dönemi tabiri kullanılır. Celp dönemleri, askere alımlarda karışıklık olmaması ve ordu içinde düzeni sağlamak için belirlenmiştir. Bu şekilde askerlik görevini tamamlamak isteyenler her dönem bir seferde askere giderler. Askerlik ile ilgili bilinmesi gereken bir başka nokta ise artık posta ile askerlik kağıdının gönderilmiyor olduğudur. Bütün işlemler elektronik ortamlara aktarıldığı için duyurular da askere alım ile ilgili çağrılar da bu sistemler üzerinden yapılmaktadır. Askerlik ile ilgili gelişmemeleri ve askerlik dönemini kaçırmamak için duyuruların takip edilmesi önem taşır.


https://www.askernoktasi.com/
Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: