arabaformu

Otomobil kullanmanın hayatlarımızı bir nebze daha kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek. Dilediğiniz zaman dilediğiniz biçimde seyahat etme özgürlüğü pek fazla insan için fazla önemli. Ancak bu özgürlük durumu, özellikle büyük kentlerin yoğun kalabalığında bir tür işkenceye dönebiliyor. Kaybedilen zaman bir yana, trafikte kötü sürücülerin varlığı da ayrı bir tedirginlik kaynağı oluşturuyor. Bu da bazı kişilerde doğal olarak otomobil kullanma korkusu doğuruyor. Haliyle toplu taşıma kullanıp tüm bu kargaşadan kısmen de olsa kaçmak daha cazip gelebiliyor. Trafikte zaman öldürmemek adına özellikle günlük akışta bu mantıklı bir tercih olabilir; ancak şunu da unutmamakta fayda var Araba kullanmayı bilmek kişiye her zaman avantaj sağlıyor. Seyahat etme kolaylığı, bu avantajların en sık dile getirileni. Ancak otomobil kullanabilmenin tek avantajı bu değil. Bugün baktığınızda pek çok iş ilanında bile ehliyetinizin olması artı puan olarak sayılıyor. Haliyle otomobil kullanmayı öğrenmek de bir de noktada kaçınılmaz oluyor.

Araba Kullanma Kılavuzu

Peki ama otomobil kullanmak nasıl öğrenilir? Eğer siz de otomobil kullanmanın gerekliliğine inanmış ve ehliyet alarak ya da en azından ehliyet almaya karar vererek bu konuda bir adım atmışsanız aramıza hoş geldiniz. İlk defa otomobil kullanmak kulağa biraz korkutucu gelebilir. Ancak otomobil kullanmanın püf noktalarından derlediğimiz bu kılavuzun işinize yarayacağını umuyoruz.

– Kullandığınız arabayı tanıyın.
Öncelikle işe kullandığınız otomobili, mekanizmasını tanıyarak başlamalısınız. Nitekim trafikte bilinçli ve eğitimli şoförlere ihtiyacımız var. Zaten sürücü kurslarında da önce arabaların işleyişini anlatarak derslere başlarlar. Bu işleyişi tam anlamıyla kavramak, arabayla kafa başa kaldığınızda ya da beklenmedik durumlar yaşandığında ne yapmanız gerektiğini bilmeniz adına oldukça önemli.

– Trafik dilini öğrenin.
Trafikte can güvenliği adına her sürücünün hem yolla hem de diğer otomobillerle uyum içinde olması şart. Bu yüzden yoldaki birtakım tabelaları takip etmek, tabelaların uyarıları doğrultusunda hareket etmek sebep. Tam da bu nedenle tabelaların ne anlama geldiğini otomatik olarak aklınıza getirecek biçimde öğrenmelisiniz. Nitekim trafikte düşünmeye zaman yok.

– Pratik yapın.
Trafiğe çıkmadan önce bol bol tekrar yapmalısınız. Bunun için fazla sayıda pratik alanı mevcut. Kendinize en yakın olanını seçip yanınızda tanıdığınız bir sürücü ya da sürücü koçuyla çalışabilirsiniz. Böylece trafiğe çıkmadan önce gerekli tüm bilgileri özümsemiş olursunuz

– İdeal oturuş ayarlarınızı yapın.
Rahat bir sürüş için oturma biçiminizi ayarlamanız mühim. Burada rahatlığınız kadar pedallar, direksiyon ve aynalar arasında kuracağınız hakimiyeti en rahat biçimde nasıl yöneteceğinizi de düşünmelisiniz. Bu yüzden otomobil size ait değilse ya da sizden başka birileri aynı aracı kullanıyorsa, oturur oturmaz kişisel ayarlarınızı yapmayı unutmamalısınız.

– Direksiyon hakimiyeti edinin.
“Direksiyon hakimiyeti otomobil kullanmanın altın kuralıdır” desek hiç de yalan olmaz. Nitekim direksiyona hakim olmak demek, trafiğe hakim olmak demektir. İşte bu çift kademeli hakimiyeti kurmanız, sorunsuz bir biçimde otomobil kullanabileceğiniz anlamına gelir. Peki ama direksiyonu nasıl tutacaksınız? Bunun için en uygun tutuş türünü şöyle anlatabiliriz Sağ ve soldan aynı hizada olmak üzere direksiyonu iki elinizle kavramalı; ancak ne fazla sıkı tutmalı ne de fazla gevşek bırakmalısınız. Bu uygun tutuş tipi aynı zamanda saat 09.15 olarak da adlandırılır. Özellikle ani manevralarda bu tercih büyük avantaj sağlar.Bu konudaki pratiğinizi artırmak için özel eğitmenlerden direksiyon dersleri alabilirsiniz.

– Vites değişimlerine dikkat edin.
Son zamanlarda yeni ehliyet alan sürücülerin çoğu, otomatik vitesi tercih ediyor. Nitekim pek fazla yeni sürücü için manuel vites ve debriyaj kullanımı ürkütücü geliyor. Ancak korkulacak bir şey yok, bir noktadan sonra vites değişikliğini otomatik olarak yaptığınızı fark edeceksiniz.

– Trafiği takip edin.
Trafikte hareket ederken yolda yalnız olmadığınızı unutmamalısınız. Özellikle şerit değişikliklerinde, yoldaki diğer otomobillerin hareket halini takip etmeniz hem sizin hem de karşınızdakilerin can güvenliği açısından fazla mühim. Karşınızdakilerin de aynı biçimde ve aynı amaçla sizi takip ettiğini unutmayın. Bu yüzden yön değişikliklerinde sinyal vermeyi unutmayın. Olası ani hareketlerde kötü sonuçlar doğmaması için de önünüzdeki otomobille aranızda hızınızın yarısı kadar mesafe bırakmayı da ihmal etmemelisiniz.

– Tehlikeli yollara hazırlıklı olun.
Düz yolda otomobil kullanmak kolaydır fakat yolların her zaman harika ve dümdüz olmadığını unutmayın. Yokuşlara, keskin virajlara ya da kötü inşa edilmiş yollara hazırlıklı olmalısınız. Özellikle keskin virajlarda hızınız ve yolun genişliğinin takibi fazla mühim. Hele ki akşam saatlerinde sürüş yapıyorsanız… Öte yandan yağmurlu ve karlı havalar için de her zaman tetikte olmalısınız.

Tüm bu püf noktalarına dikkat edildiğinde otomobil kullanmayı öğrenmek hiç de zor değil. Nitekim bu iş aslında zamanla oturan, tekrar gerektiren bir iş. Aracınızla, yol ve trafikteki diğer sürücülerle uyum içinde hareket ettiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamadan kolayca otomobil kullanabilirsiniz.

https://www.arabaforumu.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: